Advertisement
All Studio Videos

Men's 400 Yard Freestyle Relay Timed Final Heat 6

Uploaded on March 17, 2011 by Garrett
Share |

Event 24 Men 400 Yard Freestyle Relay ================================================================================== 3:02.19 SNAT 2011 Natl Champ 3:12.79 Q11 Qualifier 2011 NCSA Team Seed Finals Points ================================================================================== 1 New Trier Swim C-IL 'A' 3:06.59 3:01.22 SNAT 40 1) Whitcomb, Daniel R 16 2) Malone, Reed H 15 3) Wimmer, Stephen L 18 4) Grodecki, Jonathan M 16 21.70 46.06 (46.06) 1:07.84 (21.78) 1:31.63 (45.57) 1:52.95 (21.32) 2:16.41 (44.78) 2:37.43 (21.02) 3:01.22 (44.81) 2 The Woodlands Sw-GU 'A' 3:03.70 3:02.16 SNAT 34 1) Umbach, Gray S 16 2) Hitt, Albert K 17 3) Debaugh, Jonathan G 17 4) Cooper, Tripp G 18 21.47 45.15 (45.15) 1:07.21 (22.06) 1:31.96 (46.81) 1:53.74 (21.78) 2:17.28 (45.32) 2:38.23 (20.95) 3:02.16 (44.88) 3 Curl Burke Swim-PV 'A' 3:03.62 3:03.39 Q11 32 1) Dunne, Ryan C 17 2) Katis, Charles W 18 3) Osiecki, Matthew T 18 4) Hashemi, Cyrus 16 22.04 45.81 (45.81) 1:07.48 (21.67) 1:31.57 (45.76) 1:53.16 (21.59) 2:17.54 (45.97) 2:38.93 (21.39) 3:03.39 (45.85) 4 North Bay Aquati-PC 'A' 3:09.58 3:03.98 Q11 30 1) Winder, Alan R 17 2) Bole, Sandy A 16 3) Cline, Bradley K 16 4) Jarrett, Chase V 17 22.28 46.31 (46.31) 1:07.80 (21.49) 1:31.59 (45.28) 1:53.81 (22.22) 2:17.91 (46.32) 2:40.11 (22.20) 3:03.98 (46.07) 5 Rockville Montgo-PV 'A' 3:06.32 3:04.13 Q11 28 1) Conger, John P 16 2) Irish, Trevor R 17 3) Ekstrom, Jonathan 17 4) Powell, James G 16 21.29 45.15 (45.15) 1:06.87 (21.72) 1:31.45 (46.30) 1:53.82 (22.37) 2:18.02 (46.57) 2:39.83 (21.81) 3:04.13 (46.11) 6 Aquazot Swim Clu-CA 'A' 3:04.51 3:04.43 Q11 26 1) Smith, Joshua D 16 2) Hauss, Michael A 17 3) Wong, Christopher R 17 4) Namba, Jared M 16 22.10 46.38 (46.38) 1:08.44 (22.06) 1:32.24 (45.86) 1:53.90 (21.66) 2:17.88 (45.64) 2:39.80 (21.92) 3:04.43 (46.55) 7 Curl Burke Swim-PV 'B' 3:08.02 3:04.54 Q11 24 1) O'Hara, Paul F 15 2) Seliskar, Stephen M 16 3) Sullivan, Sean M 17 4) Germanis, John W 18 22.31 46.83 (46.83) 1:08.97 (22.14) 1:33.16 (46.33) 1:54.94 (21.78) 2:19.19 (46.03) 2:40.75 (21.56) 3:04.54 (45.35) 8 Highlander Aquat-FL 'A' 3:07.87 3:04.67 Q11 22 1) Funk, Steyn R 17 2) Duggan, Sean M 16 3) Quackenbush, Parker L 18 4) Pretorius, Jeandre J 17 22.13 46.15 (46.15) 1:07.50 (21.35) 1:30.82 (44.67) 1:52.71 (21.89) 2:16.79 (45.97) 2:39.30 (22.51) 3:04.67 (47.88) 9 Nova of Virginia-VA 'A' 3:09.51 3:05.20 Q11 18 1) Hunt, Kevin P 17 2) Coor, Wil A 16 3) Vivadelli, Christian C 17 4) Stephens, Thomas S 18 22.44 47.02 (47.02) 1:08.91 (21.89) 1:33.29 (46.27) 1:55.69 (22.40) 2:20.27 (46.98) 2:41.62 (21.35) 3:05.20 (44.93) 10 Fox Valley Swim-IL 'A' 3:06.18 3:06.55 Q11 14 1) Cordes, Kevin W 17 2) Stacklin, Adam J 15 3) Jager, Conner P 18 4) Bratsos, Andrew J 18 22.56 46.77 (46.77) 1:08.52 (21.75) 1:33.11 (46.34) 1:54.90 (21.79) 2:20.01 (46.90) 2:41.82 (21.81) 3:06.55 (46.54) 11 Blue Tide Aquati-GU 'A' 3:08.72 3:06.75 Q11 12 1) Pash, Patrick T 17 2) Oswald, William E 17 3) Dalton, Reed C 16 4) Jones, Jordan S 17 22.11 46.64 (46.64) 1:08.57 (21.93) 1:33.02 (46.38) 1:55.27 (22.25) 2:20.63 (47.61) 2:42.80 (22.17) 3:06.75 (46.12) 12 Jersey Wahoos-MA 'A' 3:05.62 3:06.84 Q11 10 1) Olson, Patrick J 17 2) Burns, Owen J 17 3) Schuehler, Andrew R 15 4) Petrone, Joseph N 15 22.11 46.81 (46.81) 1:08.68 (21.87) 1:33.57 (46.76) 1:56.18 (22.61) 2:20.94 (47.37) 2:42.44 (21.50) 3:06.84 (45.90) 13 Blue Dolfins-FL 'A' 3:12.29 3:07.00 Q11 8 1) Coombs, Jason S 16 2) Worrell, Takashi T 18 3) Edgar, Zackary W 17 4) Curby, Matthew N 18 22.32 46.48 (46.48) 1:09.13 (22.65) 1:34.02 (47.54) 1:57.03 (23.01) 2:22.17 (48.15) 2:43.88 (21.71) 3:07.00 (44.83) 14 Machine Aquatics-PV 'A' 3:09.84 3:07.34 Q11 6 1) Fiala, Christopher J 18 2) Natal, Douglas R 17 3) Putnam, Charles M 18 4) Munch, Richard W 17 22.40 46.32 (46.32) 1:02.50 (16.18) 1:33.37 (47.05) 1:55.75 (22.38) 2:20.27 (46.90) 2:42.38 (22.11) 3:07.34 (47.07) 15 First Colony Swi-GU 'A' 3:39.78L 3:07.76 Q11 4 1) Pinfold, Brett D 15 2) Graviss, Daniel E 17 3) Marc, Antoine 16 4) Groome, Eegan T 18 22.23 46.40 (46.40) 1:08.87 (22.47) 1:33.27 (46.87) 1:56.53 (23.26) 2:21.42 (48.15) 2:43.80 (22.38) 3:07.76 (46.34) 16 Rose Bowl Aquati-CA 'A' 3:11.01 3:08.30 Q11 2 1) Cunningham, Ryan A 17 2) Najarian, Alexander A 16 3) Wilson, Chad D 18 4) Renfro, Christian J 18 23.01 47.29 (47.29) 1:09.68 (22.39) 1:34.72 (47.43) 1:57.47 (22.75) 2:22.64 (47.92) 2:44.34 (21.70) 3:08.30 (45.66) 17 Dayton Raiders-OH 'A' 3:10.81 3:08.50 Q11 1) Pohlmann, Jack T 17 2) Mitchell, Samuel E 17 3) Osterhage, Raymond A 17 4) Quallen, Joshua D 16 22.93 47.44 (47.44) 1:09.61 (22.17) 1:34.52 (47.08) 1:57.42 (22.90) 2:22.16 (47.64) 2:44.31 (22.15) 3:08.50 (46.34) 18 Edina Swim Club-MN 'A' 3:09.75 3:08.63 Q11 1) Huft, Erick W 15 2) Lucas, Noah K 15 3) Norsten, Gregory R 17 4) Hyde, Cameron C 17 23.38 48.10 (48.10) 1:10.89 (22.79) 1:35.94 (47.84) 1:58.15 (22.21) 2:22.87 (46.93) 2:44.12 (21.25) 3:08.63 (45.76) 19 New Trier Swim C-IL 'B' 3:12.66 3:08.76 Q11 1) Mangan, Jack F 15 2) Tao, David A 15 3) Skinner, Samuel J 16 4) Snyder, Nels A 16 22.34 46.52 (46.52) 1:09.46 (22.94) 1:34.68 (48.16) 1:56.80 (22.12) 2:21.70 (47.02) 2:43.89 (22.19) 3:08.76 (47.06) 20 Oakland Live Y'E-MI 'A' 3:08.35 3:08.83 Q11 1) Rusiewski, Dennis A 16 2) Krause, Joseph M 15 3) McNamara, Matt J 16 4) Glanda, Justin R 18 22.53 47.07 (47.07) 1:08.73 (21.66) 1:34.00 (46.93) 1:57.10 (23.10) 2:23.22 (49.22) 2:44.78 (21.56) 3:08.83 (45.61) 21 Westmont Swim Cl-IL 'A' 3:07.93 3:09.30 Q11 1) Reed, Michael J 18 2) Errichiello, Peter A 16 3) O'Malley, Ryan M 16 4) Errichiello, Vincent M 18 22.23 46.73 (46.73) 1:09.29 (22.56) 1:34.31 (47.58) 1:57.47 (23.16) 2:22.55 (48.24) 2:44.71 (22.16) 3:09.30 (46.75) 22 Missouri State A-MV 'A' 3:12.13 3:09.45 Q11 1) Allphin, Mitchell T 17 2) Snow, Luke H 16 3) Dennis, Aaron M 18 4) Snow, Jack H 16 22.28 47.46 (47.46) 1:09.47 (22.01) 1:34.00 (46.54) 1:56.53 (22.53) 2:21.75 (47.75) 2:44.06 (22.31) 3:09.45 (47.70) 23 Long Island Aqua-MR 'A' 3:08.44 3:09.88 Q11 1) Kowalsky, Austin J 16 2) Heinemann, Erik L 18 3) Lennon, Michael J 16 4) Goldstein, Jake P 17 22.29 47.27 (47.27) 1:09.93 (22.66) 1:34.62 (47.35) 1:57.26 (22.64) 2:21.65 (47.03) 2:44.40 (22.75) 3:09.88 (48.23) 24 Poseidon Swimmin-VA 'A' 3:10.56 3:10.04 Q11 1) Tyler, Ned J 18 2) Gastrock, Benjamin M 18 3) Latimer, Matthew A 18 4) Latimer, Morgan B 17 23.02 47.62 (47.62) 1:10.01 (22.39) 1:34.26 (46.64) 1:57.94 (23.68) 2:23.84 (49.58) 2:45.62 (21.78) 3:10.04 (46.20) 25 Tucson Ford Deal-AZ 'A' 3:10.99 3:10.14 Q11 1) Puchi, Cole W 18 2) Berg, Matthew B 18 3) Alentado, Jason P 16 4) Leighton, Alex C 17 22.11 46.65 (46.65) 1:09.41 (22.76) 1:34.78 (48.13) 1:57.51 (22.73) 2:22.91 (48.13) 2:45.24 (22.33) 3:10.14 (47.23) 26 Houston Swim Clu-GU 'A' 3:11.06 3:10.16 Q11 1) Ritter, Jacob S 18 2) Owens, David J 16 3) Bui, Harrison S 16 4) Guillory, Clarence P 16 22.84 46.64 (46.64) 1:09.45 (22.81) 1:34.84 (48.20) 1:57.97 (23.13) 2:22.80 (47.96) 2:45.35 (22.55) 3:10.16 (47.36) 27 Crimson Aquatics-NE 'A' 3:11.07 3:10.36 Q11 1) Oh, Jun 17 2) Bailey, John J 17 3) Egan, Liam C 14 4) Bradley, Kevin J 16 23.22 47.94 (47.94) 1:11.11 (23.17) 1:36.08 (48.14) 1:58.72 (22.64) 2:23.27 (47.19) 2:45.86 (22.59) 3:10.36 (47.09) 28 Cincinnati Marli-OH 'A' 3:11.29 3:10.40 Q11 1) Hutchinson, Alexander E 17 2) Groneck, Tyler D 17 3) Gutierrez, Jose M 18 4) Schwab, Kevin P 17 22.95 48.11 (48.11) 1:11.50 (23.39) 1:36.86 (48.75) 1:59.27 (22.41) 2:24.08 (47.22) 2:45.88 (21.80) 3:10.40 (46.32) 29 Dekalb Aquatics-GA 'A' 3:11.10 3:10.67 Q11 1) Boutte', Adejia P 16 2) Talley, James A 17 3) Hughes, Devyn J 16 4) Mitchell, Max A 18 22.94 47.83 (47.83) 1:11.22 (23.39) 1:37.52 (49.69) 1:59.40 (21.88) 2:24.15 (46.63) 2:46.04 (21.89) 3:10.67 (46.52) 30 Carter Center Aq-VA 'A' 3:12.54 3:10.72 Q11 1) Otruba, Lucas W 16 2) Siar, Jacob A 16 3) Vance, Alexander N 17 4) Criss, Austin H 17 23.13 48.18 (48.18) 1:10.65 (22.47) 1:35.11 (46.93) 1:58.25 (23.14) 2:23.38 (48.27) 2:45.98 (22.60) 3:10.72 (47.34) 31 Tampa Bay Commun-FL 'A' 3:08.99 3:10.77 Q11 1) Willsey, Richard G 16 2) McCaffrey, Devin R 16 3) Ankers, Chad M 17 4) Waite, Dean G 16 22.96 47.91 (47.91) 1:10.07 (22.16) 1:34.91 (47.00) 1:57.87 (22.96) 2:23.30 (48.39) 2:45.46 (22.16) 3:10.77 (47.47) 32 Episcopal AmberJ-FL 'A' 3:10.55 3:11.04 Q11 1) Ehlers, Blake W 18 2) Brown, Alexander L 17 3) Blume, Nicholas C 18 4) Harrington, Brian E 17 22.64 47.45 (47.45) 1:10.52 (23.07) 1:35.57 (48.12) 1:58.45 (22.88) 2:24.00 (48.43) 2:46.25 (22.25) 3:11.04 (47.04) 33 Academy Bullets-IL 'A' 3:12.46 3:11.12 Q11 1) Bessler, Nicholas R 17 2) Duhig, Daniel R 17 3) Gray, Andrew J 17 4) Lehane, Sean M 16 23.09 47.37 (47.37) 1:10.16 (22.79) 1:36.04 (48.67) 1:58.44 (22.40) 2:24.00 (47.96) 2:46.24 (22.24) 3:11.12 (47.12) 34 Lakeside Swim Te-KY 'A' 3:10.00 3:11.50 Q11 1) Lohman, Connor R 15 2) Habacivch, Brian J 16 3) Braun, Andrew S 18 4) Scheid, Michael R 17 23.56 48.94 (48.94) 1:11.50 (22.56) 1:36.17 (47.23) 1:59.13 (22.96) 2:23.40 (47.23) 2:46.15 (22.75) 3:11.50 (48.10) 35 Bernal's Gator S-NE 'A' 3:12.40 3:11.66 Q11 1) Angjeli, Edwin 18 2) Luong, Hao T 18 3) Hrabchak, Matthew R 14 4) Haines, Harrison M 15 23.08 47.29 (47.29) 1:10.07 (22.78) 1:35.16 (47.87) 1:58.27 (23.11) 2:23.25 (48.09) 2:46.25 (23.00) 3:11.66 (48.41) 36 Patriot Aquatic-IL 'A' 3:10.88 3:11.99 Q11 1) Shtivelberg, Daniel G 17 2) Hayden, Leo A 17 3) Salzman, Adam J 17 4) Kuwahara, Ryota 16 23.58 48.94 (48.94) 1:11.71 (22.77) 1:37.53 (48.59) 1:59.67 (22.14) 2:24.19 (46.66) 2:46.86 (22.67) 3:11.99 (47.80) 37 Town of Tonawand-NI 'A' 3:11.64 3:12.08 Q11 1) Pokornowski, Alec J 18 2) Graesser, Garrett R 17 3) Smith, Kyle P 18 4) Marsh, Andrew C 16 23.23 48.13 (48.13) 1:11.51 (23.38) 1:37.18 (49.05) 2:00.65 (23.47) 2:25.82 (48.64) 2:47.72 (21.90) 3:12.08 (46.26) 38 New Albany Aquat-OH 'A' 3:11.37 3:12.16 Q11 1) Alfonso, Alexander I 17 2) Huddle, David R 18 3) Jenny, Frederick M 17 4) Grodesky, William B 16 22.51 46.73 (46.73) 1:09.16 (22.43) 1:34.47 (47.74) 1:57.42 (22.95) 2:22.96 (48.49) 2:46.21 (23.25) 3:12.16 (49.20) 39 Elmbrook Swim Cl-WI 'A' 3:10.69 3:12.56 Q11 1) Wahlgren, Erik B 17 2) Marks, Jonathan A 18 3) Breger, Christopher R 18 4) Donovan, John J 18 23.09 48.19 (48.19) 1:11.39 (23.20) 1:36.70 (48.51) 1:58.73 (22.03) 2:23.64 (46.94) 2:46.68 (23.04) 3:12.56 (48.92) 40 Parkway Swim Clu-OZ 'A' 3:40.75L 3:12.70 Q11 1) Orf, Nickolaus E 16 2) Schlueter, Luke S 16 3) Emery, Logan E 18 4) Kilkenny, Andrew W 18 23.90 49.51 (49.51) 1:12.53 (23.02) 1:37.63 (48.12) 2:00.52 (22.89) 2:25.54 (47.91) 2:48.01 (22.47) 3:12.70 (47.16) 41 Waukesha Express-WI 'A' 3:10.81 3:13.29 1) Finke, Ryan D 17 2) Evansnolan, Max B 18 3) Werner, Josh D 17 4) Kuriga, Lucas A 17 23.44 49.02 (49.02) 1:12.16 (23.14) 1:37.21 (48.19) 1:59.83 (22.62) 2:25.01 (47.80) 2:47.85 (22.84) 3:13.29 (48.28) 42 Tidal Wave Swimm-GA 'A' 3:11.65 3:13.34 1) Sweeney, David M 17 2) Bryant, Kristopher A 17 3) Schoeff, Jacob D 18 4) Radford, Jonathan M 18 22.69 47.00 (47.00) 1:10.06 (23.06) 1:35.43 (48.43) 1:57.99 (22.56) 2:23.37 (47.94) 2:46.91 (23.54) 3:13.34 (49.97) 43 Arlington Aquati-PV 'A' 3:12.25 3:13.92 1) Cowden, Willian M 17 2) Fish, Max D 16 3) Rowcliffe, Christian A 16 4) Perrot, Cabell D 18 23.31 49.17 (49.17) 1:12.34 (23.17) 1:38.43 (49.26) 2:01.80 (23.37) 2:27.40 (48.97) 2:49.62 (22.22) 3:13.92 (46.52) 44 Aggie Swim Club-GU 'A' 3:12.57 3:14.98 1) Jones, John H 18 2) Bitara, Christopher M 15 3) Wagner, Jaron R 15 4) Duplechain, Hayden M 17 23.70 48.86 (48.86) 1:11.77 (22.91) 1:37.18 (48.32) 2:00.76 (23.58) 2:27.22 (50.04) 2:50.16 (22.94) 3:14.98 (47.76) 45 The Woodlands Sw-GU 'B' 3:10.99 3:15.01 1) Bub, Avery N 16 2) Murphy, Sean P 18 3) Mayberry, Scott T 14 4) Dewlen, Elliot R 16 23.75 49.33 (49.33) 1:12.83 (23.50) 1:38.41 (49.08) 2:01.79 (23.38) 2:27.27 (48.86) 2:49.94 (22.67) 3:15.01 (47.74) 46 Flying Gull Aqua-PV 'A' 3:11.85 3:15.91 1) Gallagher, Sean P 18 2) Schwartz, Colin S 18 3) Sterling, Spencer L 17 4) Chavez, Alejandro E 17 23.93 50.30 (50.30) 1:13.10 (22.80) 1:38.36 (48.06) 2:01.05 (22.69) 2:25.25 (46.89) 2:48.98 (23.73) 3:15.91 (50.66) 47 Rockville Montgo-PV 'B' 3:10.69 3:16.14 1) Rhinehart, Sean E 17 2) Colket, Thomas B 15 3) Welch, Brady A 14 4) Hammond, Niklas S 17 22.80 48.00 (48.00) 1:11.85 (23.85) 1:37.96 (49.96) 2:01.66 (23.70) 2:27.23 (49.27) 2:50.20 (22.97) 3:16.14 (48.91) 48 Blue Dolfins-FL 'B' 3:12.44 3:16.53 1) Hensley, Thaxter C 17 2) Kimpel, Alexander A 15 3) Smith, Levi M 17 4) Auer, Jackson S 14 23.64 49.04 (49.04) 1:12.63 (23.59) 1:38.89 (49.85) 2:01.64 (22.75) 2:27.88 (48.99) 2:51.09 (23.21) 3:16.53 (48.65) 49 Rockwood Swim Cl-OZ 'A' 3:12.50 3:16.67 1) Vega, Patrick J 15 2) Bruder, Lucas A 17 3) Glaser, Jonathan D 16 4) Morgan, Jeffrey A 17 23.29 48.58 (48.58) 1:11.78 (23.20) 1:38.12 (49.54) 2:01.82 (23.70) 2:27.21 (49.09) 2:50.57 (23.36) 3:16.67 (49.46) 50 North Bay Aquati-PC 'B' 3:12.57 3:16.94 1) Weber, Jacob P 18 2) Hartwig, Bradley C 16 3) Spurzem, Graham J 15 4) Pera, Matthew R 17 23.28 49.12 (49.12) 1:12.66 (23.54) 1:38.55 (49.43) 2:02.64 (24.09) 2:28.53 (49.98) 2:51.76 (23.23) 3:16.94 (48.41) 51 Ozaukee Aquatics-WI 'A' 3:10.96 3:18.23 1) Goetz, Gordon D 16 2) Burkard, Cody D 18 3) Higgins, Christopher J 16 4) Linzmeyer, Brian L 18 23.67 48.99 (48.99) 1:12.31 (23.32) 1:37.73 (48.74) 2:01.14 (23.41) 2:27.42 (49.69) 2:51.64 (24.22) 3:18.23 (50.81) 52 Houston Swim Clu-GU 'B' 3:11.89 3:18.54 1) Koutani, Maroun P 15 2) Vuong, Brandon A 16 3) Brown, Dexter W 18 4) Lyons, John-michael B 15 23.88 49.59 (49.59) 1:13.05 (23.46) 1:38.88 (49.29) 2:02.25 (23.37) 2:29.54 (50.66) 2:52.77 (23.23) 3:18.54 (49.00) 53 Edina Swim Club-MN 'B' 3:41.10L 3:19.47 1) Stettner, Zachary T 17 2) Schwab, Aaron D 16 3) Litwin, Zachary J 15 4) Erickson, William F 17 23.71 48.84 (48.84) 1:12.80 (23.96) 1:39.38 (50.54) 2:03.64 (24.26) 2:29.90 (50.52) 2:52.90 (23.00) 3:19.47 (49.57) -- New Wave Swim Te-NC 'A' 3:11.93 DQ 1) Crowder, Macon W 17 2) Dozier, Daniel A 16 3) Sowers, Zachary B 16 4) Mason, Christian D 17 23.14 48.09 (48.09) 1:11.50 (23.41) 1:37.18 (49.09) 2:00.29 (23.11) 2:25.95 (48.77) 2:48.61 (22.66) DQ (48.03) -- Star Swimming-NI 'A' 3:08.42 DQ 1) Duszynski, Andrew M 17 2) Patrum, William D 16 3) McCauley, William W 15 4) Wallace, Mark S 18 23.50 49.11 (49.11) 1:12.09 (22.98) 1:37.71 (48.60) 1:54.33 (16.62) 2:26.15 (48.44) 2:49.29 (23.14) DQ (49.23)
Video URL:
Embed Code:
Tags:

Video Categories

Morning Swim Show Episodes (1448)

  • First
  • Previous
  • of 242
  • Next

Morning Swim Show: 2007 ASCA Banquet
August 28, 2014 (10:24)

Morning Swim Show: George Breen
August 27, 2014 (16:45)

Morning Swim Show: Katie Ledecky
August 27, 2014 (7:1)

Morning Swim Show: Bob Bowman
August 27, 2014 (3:30)

Race Day 4 At 2014 Pan Pacific Games
August 25, 2014 (26:42)

Ian Pope On The Morning Swim Show
August 25, 2014 (10:29)

Streamlined (937)

  • First
  • Previous
  • of 157
  • Next

The Week That Was: August 24, 2014
August 25, 2014 (3:11)

The Week That Was: August 18, 2014
August 19, 2014 (2:54)

August 11, 2014: The Week That Was
August 11, 2014 (9:20)

The Week That Was, August 4, 2014
August 4, 2014 (5:33)

The Week That Was, July 28, 2014
July 28, 2014 (6:14)

The Week That Was, July 21, 2014
July 21, 2014 (7:2)

Workout Videos (94)

  • First
  • Previous
  • of 16
  • Next

TRX Streamline Pushoff
February 18, 2014 (0:20)

Simulated Flip Turn and Streamline
February 11, 2014 (0:27)

Jaimie Bryan
January 3, 2014 (0:16)

Marc Valle
December 10, 2013 (0:54)

Hanna Holman
November 27, 2013 (0:28)

Travis Anderson and Daren Brubaker
November 5, 2013 (0:26)

Tip of the Week (45)

  • First
  • Previous
  • of 8
  • Next

TYR FastStache
March 30, 2012 (1:29)

Water Petting
November 7, 2011 (0:9)

Thumbs Up
November 7, 2011 (0:9)

Thumbs Down
November 7, 2011 (0:11)

Princess Waver
November 7, 2011 (0:7)

Dryland Tips (120)

  • First
  • Previous
  • of 20
  • Next

Body Saw
August 14, 2014 (3:7)

SMR Breaststroke Kick
July 16, 2014 (3:26)

SMR Ankle and Toe Extensors
July 3, 2014 (4:53)

SMR Calf
June 20, 2014 (1:36)

Early Years (115)

  • First
  • Previous
  • of 20
  • Next

SWR: Kate Ziegler, Dec. 13, 2006
May 30, 2012 (15:52)

Early Years: Mar. 31, 2008
April 6, 2011 (45:32)

Early Years: Mar. 28, 2008
April 6, 2011 (11:59)

Early Years: Mar. 27, 2008
April 6, 2011 (11:23)

Early Years: Mar. 26, 2008
April 6, 2011 (11:51)

Split Time Episodes (62)

  • First
  • Previous
  • of 11
  • Next

Ready Room Episodes (46)

  • First
  • Previous
  • of 8
  • Next

Volunteer For Special Olympics
April 7, 2014 (2:19)

George Breen
November 26, 2013 (15:36)

Adolph Kiefer
November 26, 2013 (15:42)

2006 Golden Goggles
November 26, 2013 (25:38)

Industry Insider Episodes (16)

  • First
  • Previous
  • of 3
  • Next

Industry Insider: HydroXphere
March 7, 2014 (6:28)

Industry Insider: The Flow Of FINIS
February 11, 2014 (13:48)

Industry Insider: Award Keeper
November 22, 2013 (5:57)

Industry Insider: FINIS
June 20, 2013 (12:8)

Industry Insider : The Swim Gate
June 3, 2011 (9:47)

McCaffreyCap Episodes (11)

  • First
  • Previous
  • of 2
  • Next

McCaffreyCap: March 9, 2011
March 9, 2011 (8:2)

McCaffreyCap: Feb, 24, 2011
February 24, 2011 (9:57)

McCaffreyCap: Feb, 11, 2011
February 11, 2011 (7:2)

McCaffreyCap: Feb, 3, 2011
February 3, 2011 (4:12)

McCaffreyCap: Jan. 28, 2011
January 28, 2011 (4:57)

McCaffreyCap: Jan. 20, 2011
January 20, 2011 (3:48)

Click Here for Mobile Site